باید در عرصه فرهنگ نگاه تحولی داشته باشیم

فرمانده سازمان بسیج گفت: بسیج تا زمانی می تواند به حیات مبارک خود ادامه دهد که نگاه تحولی و انقلابی به مسائل مختلف داشته باشد؛ روزی که نگاه تحولی در حوزه فرهنگ نداشته باشیم این حوزه را واگذار کردیم.


مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره «مدرسه عشق» با حضور سردار غلامحسین غیب پرور فرمانده سازمان بسیج و حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مجتمع فرهنگی-دانشجویی 13 آبان (لانه جاسوسی) برگزار شد.

در این مراسم سردار غلامحسین غیب پرور فرمانده سازمان بسیج گفت: خدمت و نوکری در بسیج را نعمت و فرصتی مغتنم می دانم؛ پایه و اساس این جشنواره حوزه های فرهنگی در پایگاه های بسیج هستند و کار بدیعی است که امروز اختتامیه پنجمین دوره آن را شاهد هستیم.

وی افزود: باور من این است که بسیج تا زمانی می تواند به حیات مبارک خود ادامه دهدکه نگاه تحولی و انقلابی به مسائل مختلف داشته باشد؛ روزی که نگاه تحولی در حوزه فرهنگ نداشته باشیم این حوزه را واگذار کردیم.

سردار غیب پرور با بیان این که بسیاری از اتفاقات ناخوشایندی که در حوزه فرهنگ رخ می دهد به خاطر مشکلات ماست؛ گفت: مشکلاتی نظیر کم کاری، تشخیص غلط، نگاه های کلیشه ای و استفاده نادرست از ظرفیت ها موجب ایجاد این وضعیت می شود؛ تشکیل «هیئت های اندیشه ورز» که مورد مطالبه جدی مقام معظم رهبری است هدفشان همین است تا بدانیم که در حوزه های مختلف فرهنگی چه اقداماتی را باید صورت دهیم.

وی ادامه داد: حتی در یک پایگاه بسیج محلی نگاه ها باید کلان و راهبردی باشد؛ اگر یک جوان بسیجی ما نگاه راهبردی و کلان به مسائل داشته باشد بسیاری از مشکلات حل می شود.

فرمانده سازمان بسیج با بیان این که ما در انجام عملیات در زمان دفاع مقدس سه پارامتر را دنبال می کردیم؛ اذعان کرد: اول شناخت دشمن، دوم شناخت زمینی که عملیات در آنجا انجام می شد و سوم شناخت توانمندی های خودمان؛ چنان که مقام معظم رهبری نیز طی سخنرانی امروز مهم ترین فرصت را نیروی انسانی دانستند نه تجهیزات و پول. اگر ما دشمن، میدان جنگ و استعدادهای خودمان را بشناسیم بسیار بهتر از گذشته می توانیم عمل کنیم.

وی یادآور شد: ما باید از نگاه های کلیشه ای دست برداریم و به ویژه در عرصه فرهنگ باید نگاه تحولی داشته باشیم. ما تا جایی که می توانیم باید فعالیت های خود را مردمی کنیم؛ در هر جایی که مردم وارد عرصه شدند ما برنده شدیم مثل همین حادثه زلزله کرمانشاه؛ البته این امر نباید شعارگونه باشد بلکه باید قلباً به آن معتقد باشیم. امروز باید امور پایگاه های بسیج را به مردم بسپاریم و با مردم تعامل داشته باشیم؛ آن روزی که نگاه ما به جمع 40 نفره پایگاه ها محدود شود ما باخته ایم.

نوشتن دیدگاه